:: Odczynniki ::

W tym dziale możecie poczytać o najczęściej wykorzystywanych odczynnikach w pirotechnice podwórkowej. Nie są to obszerne definicje, bo takie rzeczy znajdziecie wszędzie, polecam wikipedię ;-p Jest to po prostu krótki przegląd tych odczynników, wraz z informacjami o tym do czego nam się przydadzą, a także gdzie je zdobędziemy. Mam nadzieję, że komuś się to przyda ;-p

Również często stosowane, gdy chcemy barwić płomienie itp.



Azotan (V) Potasu
Azotan (V) Potasu

Znany również pod nazwami zwyczajowymi saletra potasowa i saletra indyjska. Wzór tej soli zna chyba każdy, magiczne cztery znaki, dzięki którym większość z nas rozpoczęła zabawę z pirotechniką podwórkową, mianowicie KNO3.

Jest dobrym utleniaczem, z tego też powodu jej głównym zastosowaniem przez wieki była produkcja prochu czarnego. My również będziemy produkować z niej różne mieszaniny: KNO3/cukier, karmelek, czy proch czarny.

Sól ta jest wykorzystywana, do peklowania mięsa, i to właśnie dzięki temu możemy nabyć ją w większości sklepów spożywczych

Chloran (V) Potasu
Chloran (V) Potasu

Bardzo dobry i mocny utleniacz, który posłuży nam głównie jako składnik mieszanin fotobłyskowych, czy też mocniejszych mieszanek petardowych. Wykorzystywany w różnych dziedzinach, od wybielania papieru przez wytwarzanie zapałek, a na produkcji materiałów wybuchowych skończywszy ;-p

Zdobędziemy go głównie dzięki internetowi: zamówimy w sklepach chemicznych, bądź też zakupimy na rozmaitych aukcjach.



Cukier puder

Niezły odczynnik, co nie? Jednak na samym początku naszej przygody z pirotechniką będziemy korzystać z niego często, nawet bardzo często. Będzie nam służył jako reduktor w najpopularniejszej chyba mieszance pirotechnicznej jaką jest mieszanina Azotanu Potasu z Cukrem Pudrem.

Dostaniemy go w każdym sklepie spożywczym, z tym na pewno nie będzie problemu.



Siarka
Siarka

No cóż można powiedzieć o siarce? bez niej nie byłoby pirotechniki, i najsłynniejszego prochu - prochu czarnego. Będziemy używali jej głównie, do tego właśnie celu.

Jako że zasoby siarki w Polsce są naprawdę ogromne, jesteśmy w naprawdę w uprzywilejowanej pozycji. Odczynnik ten można nabyć za naprawdę niską cenę dochodzącą do 6zł/kg. Znajdziemy ją głównie w sklepach chemicznych czy też ogrodniczych, osobiście polecam kupowanie w sklepach internetowych.



Glin
Glin

Czyli po prostu aluminium. Przyda się nam głównie w postaci pyłu. Będziemy używali go do produkcji różnego rodzaju mieszanin fotobłyskowych o naprawdę dużej mocy.

Jeśli chodzi o jego zdobycie w dobrej jakości, polecam sklepy internetowe, bądź też różnego rodzaju aukcje. Ostatnim sposobem jest wytworzenie go na własną rękę, bierzemy jakąś aluminiową rurkę bądź też inny przedmiot i rozdrabniamy go na szlifierce.



Nadmanganian (VII) Potasu
Nadmanganian (VII) Potasu

Odczynnik z wyższej półki można by tak rzec ;-p Ze względu na silne właściwości utleniające wykorzystuje się go w rozmaitych dziedzinach. My wykorzystamy go głównie do produkcji tych mocniejszych mieszanin petardowych, które znajdziecie w bazie pyro. Nie jest zbyt higroskopijny, dlatego nie ma większych problemów z jego przetrzymywaniem.

Obchodźcie się z nim ostrożnie, najlepiej w rękawiczkach, chodzi mi tu głównie o to, że potrafi nieźle zafarbować ubrania, których potem już raczej nie odpierzemy.

Z jego zdobyciem nie będzie większego problemu. Możemy oczywiście zamówić przez internet, jeśli zależy nam na dużych ilościach, bądź też kupić w aptece w postaci tabletek, które następnie trzeba doprowadzić do postaci proszku, bądź pyłu.



Węgiel drzewny
Węgiel drzewny

Tak, bez tego ani rusz, dzięki niemu możemy głównie obniżać cenę mieszanki, którą właśnie tworzymy ;-p Na jego bazie będziemy sporządzać proch czekoladowy, czy też proch czarny.

Zdobycie go nie jest raczej trudne. Kupujemy zwykły węgiel do grilla, który dostaniemy prawie w każdym sklepie z chemią gospodarczą, bądź też jak u mnie w każdym spożywczaku. Potem należy go oczywiście rozdrobnić, świetnie nadaje się do tego młyn kulowy. Jeśli takowego nie posiadamy, to młotek w rękę i do roboty. Przygotujmy go sobie na zapas kolo 2kg, bo nie często będzie się chciało nam z tym bawić.

Wszystkie poniższe odczynniki można kupić w Internecie w większości przypadków w sklepach chemicznych.





Benzoesan sodu
Benzoesan sodu

Odczynnik, którego będziemy używać głównie do sporządzania mieszaniny świszczącej (ssa), używanej jako paliwo rakietowe do małych rakietek (kijanek) oraz do petard. Związek ten posłuży nam także jako składnik niektórych gwiazdek. Można go kupić w spółdzielniach spożywczych, gdyż jest używany jako konserwant.







Nadchloran potasu

Bezpieczniejsza, aczkolwiek droższa alternatywa dla chloranu potasu, który jest bardziej wrażliwy na bodźce mechaniczne. Nadchloranu potasu będziemy używać głównie do sporządzania gwiazdek oraz mieszanin petardowych.



Cynk

Ostatnio dosyć mało popularny odczynnik chemiczny. Będziemy go używać głównie do mieszaniny siarki z cynkiem, która jest jednym z najlepszych paliw rakietowych, oraz bezpieczną mieszaniną petardową, którą możemy długo przechowywać ze względu na niską wrażliwość na wilgoć oraz tarcie. Uwaga! Jeśli będziemy kupować cynk, zwróćmy uwagę na rozdrobnienie. Tylko pył dobrze nadaje się do mieszanin cynkowych. Metal ten możemy kupić przy odrobinie szczęścia na skupach złomu.



Magnez
Tlenek żelaza

Jeden z podstawowych metali stosowanych w pirotechnice. Spalając się nawet w powietrzu daje oślepiająco biały kolor, dlatego też jest on używany do robienia oślepiających fotobłysków, bardzo jasnych flar, białych gwiazdek oraz wulkanów.







Tlenek żelaza (Fe2O3)
Tlenek żelaza

Ten tlenek żelaza to popularna rdza, którą zawsze możemy zeskrobać z zardzewiałych obiektów lub po prostu kupić w internecie za dość niską cenę. Związek chemiczny używany jako katalizator w niektórych mieszaninach pirotechnicznych oraz do sporządzania mieszaniny termicznej.







Dekstryna
Dekstryna

Najpopularniejszy z obecnie używanych lepiszczy w pirotechnice. Możemy kupić ją w internecie lub zrobić samemu poprzez prażenie mąki na patelni aż przybierze kremowo - żółty kolor.







Azotan (V) sodu

Utleniacz nieco silniejszy od saletry potasowej, jednak rzadko stosowany jako zamiennik ze względu na swoją dużą higroskopijność. Znalazł zastosowanie w obecnej pirotechnice jako główny składnik złotej flary oraz żółtych gwiazdek. Jego cena jest taka jest taka sama jak saletry potasowej. Nie znajdziemy go w sklepach ogrodniczych, ponieważ sód z saletry tylko zaszkodzi zamiast pomóc roślinkom.


Azotan (V) strontu
Azotan V Strontu

Utleniacz, dzięki któremu osiągniemy czerwony kolor płomienia. Będziemy stosować go do wytwarzania czerwonych flar oraz gwiazdek. Kupimy go w internecie lub sklepie chemicznym.







Azotan (V) baru
Azotan V Baru

Bardzo toksyczny utleniacz, z którym trzeba się obchodzić w rękawiczkach i w masce przeciwpyłowej. Barwi płomień na zielono, przez co jest używany do produkcji gwiazdek i flar zielonych.







Miedź i związki miedzi

Miedź, chlorek, tlenki i węglan miedzi są stosowane do barwienia płomienia na niebiesko (niektóre związki dają kolor pomiędzy niebieskim a zielonym). Niektóre z nich możemy otrzymać samemu, o czym można przeczytać w odpowiednim dziale na naszym forum ;). Chlorek miedzi jest stosowany jako katalizator do niektórych mieszanek.



Dichromian (VI) potasu

Silnie trujący i rakotwórczy związek chemiczny, stosowany do barwienia płomienia na kolor czerwony. Jest również silnym utleniaczem, rzadko jednak stosowanym ze względu na... ( Przeczytaj jeszcze raz ;-)...

Online: 14
Zapraszamy na discord:
Nowości na forum:

Brak pytań :)


Mównica
Warning brak JS! :(

Proszę o cierpliwość :)...

kristofmaslo [13:36:01]

Witam po latach!

luzny [10:45:53]

Spróbuj użyć barwników. Niektóre barwniki mogą się spalić bez uwolnienia koloru - musisz zrobić testy na małych próbkach, albo sprawdzić skład barwnika i właściwości jego komponentów.

Papryka122 [14:18:28]

Siema jak na bazie saletry potasu zrobić kolorowy dym?

bartepalk [19:15:19]

7g cukier 13g saletra 5g węgiel drzewny

TOMSMARK [23:43:30]

Witam Jak na bazie KNO3 uzyskać paliwko rakietowe które będzie dawało więcej przyjemnego dla oka płomienia z dyszy wylotowej i mniej białego dymu?

4Mac_2137 [20:27:31]

jak zrobic rzymskie ognie?

Krzysix.io11 [16:26:33]

WSZYSTKIE PYTANIA ZADAWAĆ NA SERWERZE NA DISCORDZIE BO TAM JEST WIEKSZA AKTYWNOŚĆ

plastelina1968 [09:17:00]

Ej pytanie mam A fotoblysku na kmno4 nadaje się jako ładunek miotajacy do szelek?

piczyro [16:03:40]

Ma ktoś na sprzedaż azotan amonu/chloran potasu?

Bartek7891 [10:29:48]

Bna to benzoesan sodu jeśli się mylę to niech ktoś mnie poprawi