:: Gwiazdki tutorial ::

Poniżej prezentujemy kompletny tutorial, jak wykonać gwiazdki.

Potrzebne:

  • masa gwiazdkowa
  • odpowiedni rozpuszczalnik lub mieszanka rozpuszczalnika z lepiszczem(woda, aceton, lakier NC)
  • rękawiczki jednorazowe
  • twardy i gładki kartonik(ani nie metal, ani nie tworzywo sztuczne - wyjaśnienie niżej)
  • patyczek
  • miseczka z gładkim dnem(najlepiej porcelanowa)
  • gładka powierzchnia odporna na działanie substancji użytych do wytwarzania gwiazdek
Tutorial gwiazdki

Małymi porcjami dolewamy wybrany rozpuszczalnik (lub mieszaninę, np. lakier NC) i mieszamy patyczkiem, w celu uzyskania plastycznej masy. Jeśli naleje się nam go troszeczkę za dużo, wystarczy poczekać, aż nadmiar odparuje.

Tutorial gwiazdki

Należy pamiętać aby używać rękawiczek, w celu uniknięcia kontaktu szkodliwych substancji ze skorą oraz żeby się nie pobrudzić. W przypadku istnienia szkodliwych oparów, konieczne jest wywietrzenie pomieszczenia w którym pracujemy.

Tutorial gwiazdki

Gdy nasz materiał na gwiazdki będzie miał już odpowiednią konsystencje, wykładamy go na wcześniej przygotowaną powierzchnie. Używając tekturki formujemy z masy płaski sześcian.

Tutorial gwiazdki

Następnie tniemy go na paski, również tekturką. Użycia metali trzeba unikać, ponieważ zwiększa to szanse wypadku. Niektóre tworzywa sztuczne mogą się rozpuścić pod wpływem użytych substancji, więc ich zastosowanie do tego celu nie jest najlepszym pomysłem.

Tutorial gwiazdki

Uzyskane paseczki tniemy wzdłuż dłuższej krawędzi w celu uzyskania kosteczki. Kształt gwiazdek zależy od ilości rozpuszczalnika w momencie cięcia. Gdy będzie go dość dużo, gwiazdki wyjdą bardzo mocne, lecz przy cięciu mogą się odkształcić. Jeśli masa nie będzie zawierała dużej ilości rozpuszczalnika, ciecia będą równiejsze i bardziej estetyczne. Jednak wytrzymałość gwiazdek spadnie. Nie jakoś tragicznie, ale w niektórych przypadkach może je rozkruszyć. Dlatego jeśli np. szykujemy starmine gdzie nie potrzebujemy idealnego kształtu do odpowiedniego ułożenia, możemy pozwolić sobie na mniej piękny lecz bardziej wytrzymały wyrób.

Tutorial gwiazdki
Online: 15
Nowości na forum:

Brak pytań :)


Mównica
Warning brak JS! :(

Proszę o cierpliwość :)...

Amorex [08:26:21]

A z octu i skorupek to w sumie można zrobić płonący żel, nic się nie marnuje xD

Amorex [08:23:22]

Prochu nie przegryzamy spirytem bo nic się w nim nie rozpuszcza, tylko woda z odrobinką alko. Polecam zrobić bezy z białek natomiast z żółtek i spirytu ajerkoniak

Michalf [22:19:33]

lol teraz zobaczylem i wiekszosc odczynnikow jest niedostepnych

Michalf [22:18:16]

no to wlasnie na tej stronie pisze produkt chwilowo niedostepny https://pirotech.com.pl/product/141

szramekkoks [22:15:47]

Zamawiałem nie dawno u nich , teraz nazywa się to chyba pirotech.pl

Michalf [22:11:39]

wlasnie teraz sprawdzilem archiwum strony i ostatni raz dzial pirotechnika b yla 2017 roku a teraz nie ma, chyba mieli jakies problemy

Michalf [22:07:30]

@szramekkoks wlasnie kiedys tam widzialem chloran a teraz nie moge znalezc ani na stronie ani przez google, zle szukam czy usuneli?

szramekkoks [20:25:19]

Chloran jest mocniejszym utleniaczem i zawiera donory chloru które ulepszaja barwę plomienia

szramekkoks [20:24:34]

Nie , zależy jaka kompozycję robisz

SpecOps13 [19:50:14]

Czy w projekcie "(mieszanina) kolorowe gwiazdki" zamiast chloranu potasu mogę użyć azotanu potasu? W formacie jes napisane utleniacz, więc chyba tak? Jeśli tak to czy zmienią się proporcje?